En
Vissza a találatokhoz

Hagymát áruló tót fiú Franz Eybl

Alkotó

Franz Eybl Bécs 1806 – 1880 Bécs

Kultúra osztrák
Készítés ideje 1835
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, kartonpapír
Méret

25 x 30,3 cm

Szignó

lent, balra a mérleg serpenyőjén: F. EIBL. 1835.

Leltári szám 155.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

A 19. században a vidéki élet eszményítése mellett nagy népszerűségnek örvendett a paraszti réteg nehéz sorsának képi megjelenítése is, ami a zsánerképek fellendülését eredményezte. Ezek a képek gyakran hordoztak valamiféle erkölcsi üzenetet.
Nincs ez másként Franz Eybl Hagymát áruló tót fiú című műve esetében sem, melyen szinte tapintható a festő szánalma a szakadt ruhás, a társadalom pereméről származó parasztfiúcska iránt. A kisfiú egyenesen kitekint a képből, alakját a rá irányított fény teszi monumentálissá. Öltözékének ábrázolásában a művész hitelességre törekedett – a korszak festői fokozott érdeklődést mutattak a paraszti társadalom ruházata iránt. A vászonruha, mint a kevésbé módos parasztok viselete, még inkább hangsúlyozza a fiú szegénységét.
Eybl népszerű litográfusként és arcképfestőként gyakran járt a Habsburg Birodalom magyar vidékein, így valószínű, hogy utazásai során zsánerképeihez is merített ihletet. Ez a kép is így készülhetett, hiszen a tótok – vagy szlovákok – népes kisebbséget alkottak a korabeli magyar területeken.

Izsák-Boda Bianka

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 2.rész. A Nemzeti Múzeum sorozatai 1.füzet: a, A Pyrker-képtár; b, A József Magyar-képtár; c, A Széchenyi Általános-képtár, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1909.

Tóth, Ferenc, Donátorok és képtárépítők. A Szépművészeti Múzeum Modern Külföldi Gyűjteményének kialakulása, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2012, 142. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk