En
Vissza a találatokhoz

Munkás Johann Baptist Reiter

Alkotó

Johann Baptist Reiter Urfahr bei Linz 1813 – 1890 Bécs

Kultúra osztrák
Készítés ideje 1848
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

39,5 x 29 cm

Szignó

lent, jobbra: J. Reiter, 848.

Leltári szám 173.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

Ez a látszólag hétköznapi, mezőgazdasági munkálatokat megjelenítő üde párkép nehezen besorolható, sokféleképpen értelmezhető műalkotás. Egyfelől átmenetet képez az idealizált önarckép és a zsáner műfaja között, másfelől Reiter személyes állásfoglalásának, politikai nézeteinek is az esszenciája. Reiter – egy linzi asztalos fiaként – rokonszenvezett a 1848-as bécsi forradalmi eszmékkel. A soknemzetiségű birodalom politikai és gazdasági feszültségei Metternich államkancellár lemondásához és I. Ferdinánd császár első engedményeihez vezettek, a kirobbanó fegyveres összetűzésekben pedig a szegény munkásréteg tagjain kívül számos művész és értelmiségi is részt vett.
A két, ifjúsága teljében, idillikusan és a forradalom jelképei között megjelenő alak valójában a festő és első felesége, Maria Anna Hofstötter. A háttérben látható barikádok és árkok, a szalmakalap és az ún. barikádsapka, illetve a sárga-piros-fekete zászlók és főleg a májusfa, a császárvárost második forradalmi hullámban feldúló zavargásokra, a 48-as májusi eseményekre utalnak.

Lovass Dóra

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 2.rész. A Nemzeti Múzeum sorozatai 1.füzet: a, A Pyrker-képtár; b, A József Magyar-képtár; c, A Széchenyi Általános-képtár, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1909.

Johann Baptist Reiter: Ausstellung, Pustet, Salzburg, 2013, 110, 113. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk