En
Vissza a találatokhoz

A Szfinx csókja Franz von Stuck

Alkotó

Franz von Stuck Tettenweis, 1863 – München, 1928

Kultúra német
Készítés ideje 1895
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

162,5 × 145,5 cm

Szignó

lent, jobbra: FRANZ STUCK

Leltári szám 124.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Magyar Nemzeti Galéria D épület, Első emelet, Delacroix-tól Vasarely-ig – Válogatás a Szépművészeti Múzeum 1800 utáni Nemzetközi Gyűjteményéből, Barokk kiállítóterem

Franz von Stuck a művészeti akadémia elvégzése után hamarosan München elsőszámú művésze lett. Egyik alapítója volt az 1892-ben létrejött Secessionnak, az akadémikus intézményrendszertől független művésztársulásnak. 1895-től maga is az akadémia vezető tanára lett, de nagy tisztelet övezte a fiatal, progresszív festők pártolása miatt. A 20. századi modern művészet későbbi kiváló egyéniségeinek sorát indította el pályájukon.
Stuck művei a szimbolizmus titokzatos képzeletvilágát testesítik meg. Képein a mesteri alakformálás és plaszticitás erőteljes festőiséggel párosul. Akadémiai professzori kinevezése évében festette A Szfinx csókja című képet. Az emberfejű, oroszlántestű szoboralakot csókjával életre keltő, és ezzel önmagát elpusztító vándor motívumát Heinrich Heine vezette be a Dalok könyve harmadik kiadása (1839) előszavában szereplő versével. Stuck festménye a csábító és pusztító végzet asszonya metaforája. A démonikus nő érzéki idomai az árnyék mélyéből villannak elő. Minden stilisztikai eszköz – a feszített, szűk térbe zárt kompozíció, a nyers színek, valamint a testes formálás – a festmény hangulatának brutális erotikáját fokozza.

Tóth Ferenc

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 2.rész, A Nemzeti Múzeum sorozatai. 2. füzet; d, Az új leltár anyaga; e, A régi depôtbeli sorozat; f, Az új depôtbeli sorozat; g, Az átadási okmányok; h, Tárgymutató, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1909.

Tóth, Ferenc, Donátorok és képtárépítők. A Szépművészeti Múzeum Modern Külföldi Gyűjteményének kialakulása, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2012, 92., 94-95., 101., 163. o.

Múzeumi Kalauz: Magyar Nemzeti Galéria, A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai, Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2018, 246. o.

Remekművek: Magyar Nemzeti Galéria, A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2020/5, Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2020, 43. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk