En
Vissza a találatokhoz

A patak Edward Arthur Walton

Alkotó

Edward Arthur Walton Glanderston House, 1860 – Edinburgh, 1922

Kultúra brit
Készítés ideje 19. század vége
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

91 x 121,5 cm

Szignó

lent, balra: E. A. Walton

Leltári szám 546.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

A skót festő a düsseldorfi Kunstakademie-n folytatott tanulmányok után visszatért szülőhazájába, és csatlakozott ahhoz a fiatal festőtársasághoz, akiket glasgow-i iskolaként vagy gyakran „Glasgow Boys”-ként emlegettek. A hagyományos akadémiai előírásokból kiábrándulva a barbizoni festők és a holland Hágai Iskola plein air módszereit kedvelték, és különösen nagy hatással volt rájuk Jules Bastien-Lepage naturalista festészete. A Glasgow Boys, amelynek Walton az egyik vezető képviselőjévé vált, a szabadban készült tájképeivel, világos színekkel és dekoratív érzékkel festett hétköznapi témáival a modernizmus kezdeteit képviseli a skót festészetben.
Walton 1894 és 1904 között gyakran ellátogatott Suffolkba, ahol pásztorjeleneteket festett. Ekkoriban készült A patak című, laza ecsettel, friss színekkel festett jelenete is. Ekkortájt Londonban élt, ahol James McNeill Whistlerrel szomszédok voltak: bensőséges kapcsolatuk kiteljesítette Walton festészetét, aki a naturalizmus korábbi pontos valóságkövetésétől a szubjektívebb megközelítés felé fordult. Tájképeinek élénksége, oldott formái és eleven színeinek finom hatása Európa-szerte széles körű elismertséget szereztek számára.

Tóth Ferenc

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 3. rész, Új szerzemények. 1.füzet: a, Festmények; b, Festmények módjára kezelt műtárgyak, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1914.

Tóth, Ferenc, Donátorok és képtárépítők. A Szépművészeti Múzeum Modern Külföldi Gyűjteményének kialakulása, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2012, 171. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk