En
Vissza a találatokhoz

Vidám történet Ernst Zimmermann

Alkotó

Ernst Zimmermann München, 1852 – München, 1901

Kultúra német
Készítés ideje 1880-as évek
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, fa
Méret

53,5 x 66,2 cm

Szignó

lent, jobbra: Ernst Zimmermann

Leltári szám 446.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

A ma már kevéssé ismert Ernst Zimmermannra még a 20. század első felében is mint a müncheni iskola és Wilhelm Diez körének legképzettebb portréművészére hivatkozott az utókor. A maga korában azonban vallásos festészetével és halcsendéleteivel vált híressé, de emellett a figuratív festészet szinte minden területén tevékenykedett. Zsánerképeinek motívumai a kor specializálódott ábrázolásaihoz képest változatosak voltak. A realista jegyeken kívül a humor és a kedvesség egyaránt felfedezhető rajtuk. A korabeli alsó- és középosztálybeli családi életet és a kocsmai nyüzsgést éppúgy szívesen ábrázolta, mint az 1618–1648 között zajló harmincéves háború idejéből vett jeleneteket.
Ez utóbbiak életképeinek önálló kategóriáját alkotják. Idetartozik a Vidám történet című műve is. A 17. századi holland tavernában egy faasztalnál egy öreg katonára emlékeztető kalapos úr, a vidám történetet elmesélő ferences szerzetes és egy előkelő ruházatú idős polgár üldögél, aki nevetve fogja a hasát. A szerzetes a székén lógó szárnyasokat bizonyára élelem gyanánt, a koldulórendekre jellemzően, kéregetéssel szerezhette.

Izsák-Boda Bianka

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 3.rész, Új szerzemények. 3. füzet: a, Plastikai művek; b, Az 1913. évi szerzemények; c, Kifüggesztésre, elhelyezésre és kezelésre vonatkozó adatok: d, Sorszámszerinti jegyzék; e, Tárgymutató; f, Javítások; g, Tartalomjegyzék, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1915.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk