En
Vissza a találatokhoz

A Via Flaminia Rómában Pio Joris

Alkotó

Pio Joris Róma 1843 – 1921 Róma

Kultúra olasz
Készítés ideje 1867 után
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

62,5 x 135 cm

Szignó

Jelzése alul balra: “P. Joris Roma.”

Leltári szám 132.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

A nápolyi és toscanai festészeti oktatásban részesülő Pio Joris az 1860-as évek végén a Rómában tevékenykedő spanyol festőművészekkel került kapcsolatba, akiknek vezetője, Mariano Fortuny nagy befolyást gyakorolt rá. E hatásokat ötvözve specializálódott Joris a zsánerfestészetre, amellyel felhívta magára a párizsi műkereskedő, Alphonse Goupil figyelmét, aki egy ideig Munkácsy Mihályt is képviselte. Valószínűleg maga Fortuny közvetített kettőjük között.
A Szépművészeti Múzeumban két Joris-festmény található. Egyikük a Via Flaminiát ábrázolja, mely a Rómából északra vezető legfontosabb út volt a Római Birodalom idején. A ködös őszi színekbe burkolt és az esőtől csillogó úton Joris jellegzetes római alakokat, szamarakat és juhokat terelgető embereket, valamint esernyős zöldségárusokat ábrázolt. A Via Flaminián lakott a római művészek jelentős része, köztük Joris is, aki így műterme ablakából rendszeresen megfigyelhette az úton zajló mindennapokat. A témát szívesen és többször is feldolgozta, a különféle verziókat pedig – melyek közt van olajjal és akvarellel megfestett változat is – rendszeresen szerepeltette kiállításokon. Az egyik a Müncheni Nemzetközi Tárlaton aranyérmet is nyert.

Izsák-Boda Bianka

Bibliográfia

Tóth, Ferenc, Donátorok és képtárépítők. A Szépművészeti Múzeum Modern Külföldi Gyűjteményének kialakulása, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2012, 163. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk