En

Kiállításaink 2024-ben

2024-ben többek között egy Amerikában híressé vált magyar származású fotóművészeket felvonultató kiállítással, az ókori Mezopotámia művészetét bemutató tárlattal és a Munkácsy-évforduló alkalmából megrendezett nagyszabású emlékkiállítással várjuk látogatóinkat. 

Kertész, Moholy-Nagy, Capa… / Magyar fotóművészek Amerikában (1914–1989)
2024. április 5 – augusztus 25.

Az Amerikai Egyesült Államokba kivándorolt magyar származású fotográfusok munkái első alkalommal láthatók átfogó kiállításon Magyarországon. A Virginia Museum of Fine Artsszal együttműködésben megvalósuló, több mint 30 fotóművész, köztük André Kertész, Moholy-Nagy László, Martin Munkácsi és Robert Capa műveit bemutató tárlat a rendkívül gazdag amerikai-magyar fotográfiai örökséggel ismerteti meg a nézőket. A Bartók Tavasz  keretében megvalósuló tárlat világhírű és itthon kevésbé ismert alkotók munkáiból is válogat. 

A kiállítás a történészek által rövid 20. századnak nevezett, 1914-től 1989-ig tartó időszakban Amerikában otthont találó magyar fotóművészek munkásságáról ad áttekintést. Több mint 170 művel 32 olyan alkotó szerepel, akik meghatározónak tekinthetők az Egyesült Államokban, s ha nem is lettek valamennyien világhírűek, az általuk választott fotográfiai műfajban lényeges szerepet játszottak új hazájukban.
Alex Nyerges, a Virginia Museum of Fine Arts igazgatója egy évtizede tanulmányozza az amerikai-magyar fotográfiai kapcsolatokat, kutatásainak eredményeit először a most nyíló budapesti kiállításon mutatja be. A kiállítás nyolc szekcióból áll: a magyarországi kezdetektől Berlinen és Párizson át egészen a New Yorkban, Chicagoban és Hollywoodban dolgozó fotóművészekig tárja a nézők elé a magyar származású alkotók munkásságát.

Mezopotámia. Istenek és démonok királysága
2024. október 3. – 2025. február 2.

Az MTA–ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág Kutatócsoporttal közösen szervezett kiállításon a civilizáció bölcsőjét, az ókori Mezopotámia örökségét mutatjuk be. A tárlat hét prominens európai gyűjteményből összesen több mint 150 kölcsönzött tárgyon keresztül nyújt betekintést e letűnt kultúra világába.

Ez lesz az első hazánkban megrendezésre kerülő kiállítás, amely az ókori Mezopotámia kultúráját mutatja be. A régióban utoljára Bécsben, a Kunsthistorisches Museumban rendeztek hasonló időszaki kiállítást több mint húsz évvel ezelőtt.
A kiállítás a történelem első birodalmaival: az Újasszír és az Újbabilóni Birodalommal foglalkozik. Láthatóak lesznek asszír palotákból származó domborművek, valamint a Babilónban feltárt felvonulási utat szegélyező, jól ismert sárkányt és oroszlánt ábrázoló mázastégla-díszek is. A démonvilág alakjait megjelenítő szobrok és amulettek, valamint asszír és babilóni királyokat ábrázoló alkotások is a bemutató részei. Emellett a látogatók megismerhetik az akkád nyelvű ékírásos forrásokat, valamint Bábel tornyának témáját, amelyhez az ókori műtárgyak mellett újkori és modern európai festmények teremtenek szélesebb perspektívát.

Munkácsy. Egy világsiker története
2024. november 26. – 2025. március 30.

Munkácsy Mihály a 19. századi magyar képzőművészet legismertebb alakja, a realizmus megújítója, a modern kiállítási technikák alkalmazásának egyik úttörője, életformájában pedig valóságos nagypolgár. A mester születésének 180. évfordulója alkalmából a múzeum nagyszabású emlékkiállítást rendez a tiszteletére. Több mint félszáz műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek feltárni Munkácsy életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét.

A Párizsban élő művész elsősorban a Krisztus élettörténetét bemutató óriásképeivel vált nemzetközileg ismertté. Ő maga köztiszteletnek örvendő közéleti személyiség volt, akit már életében mérhetetlen nagyrabecsülés és hódolat övezett. Kiemelkedő mesterségbeli tudása mellett hírnévéhez legalább annyira hozzátartozott a művészszemélyiség tudatosan felépített képe, a szegény árvaságból a társadalmi piramis csúcsára jutó művész fejlődéstörténeti legendája is.
A kiállítás Munkácsy jól ismert főművei mellett a kevésbé ismert, idehaza ritkán vagy szinte sosem látott alkotásaiból is válogatást ad. A magángyűjteményekből és külföldről kölcsönzött, rejtőzködő remekműveken keresztül szeretnénk megvilágítani azokat a társadalom- és kultúrtörténeti tényezőket, amelyek hozzájárultak hírnevéhez és a máig töretlen Munkácsy-kultusz kialakulásához.

A GRAFIKAI GYŰJTEMÉNY KIÁLLÍTÁSAI

Folytatva a tavaly megkezdett, a régi és a kortárs művészet párbeszédére alapuló kiállítás-sorozatunkat – 2024-ben két új különleges válogatást mutatunk be a klasszikus rajzi és grafikai tematikák, illetve a műfaj kortárs művészeti megközelítései mentén.

Folyt. köv. – Sorozatok, variációk, ismétlődő mintázatok a 16. és a 20. század grafikai művészetében
2024. április 25. – szeptember 15.

A tárlat a „sorozatművészet” tágan értelmezett fogalmának képzőművészeti vonatkozásait vizsgálja. Egymás mellé helyezve mutatunk be 16. századi, hagyományos grafikai sorozatokat, melyek darabjait főként a témájuk kapcsolja össze (például a négy évszak, a világ teremtése, az okos és a balga szűzek, az apostolok, vagy a passió), és olyan 20. századi szeriális grafikákat, amelyeken elsősorban motívumok, formák, ritmusok szüntelen variálását, kombinálását, ismétlését látjuk.

A portré otthona, az otthon portréja – biedermeier arcképek és enteriőrök kortárs reflexiókkal
2024. október 16. – 2025. március 16.

A kiállítás a biedermeier polgári világát eleveníti meg a műfaj legszebb darabjaiból válogatott anyaggal. Emellett arra a kérdésre mutatunk be kortárs művészeti válaszokat, hogy milyen nosztalgia, kritika vagy gondolati párhuzam fogalmazódhat meg az utókor művészeiben a reformkor ember- és szobaportréi láttán.

KAMARAKIÁLLÍTÁSOK A MICHELANGELO-TEREMBEN

Lipchitz. Egy kubista szobrász 
2024. június 21. – szeptember 1.

A 2024 júniusában nyíló kamarakiállítás a litván származású, majd Párizsban világhírűvé vált szobrász, Jacques Lipchitz munkásságát mutatja be.

A szobrokat, egyedi és sokszorosított grafikákat is felvonultató tárlaton Lipchitz korai kubista alkotásain túl az életmű szinte minden fontos periódusából láthat majd műveket a közönség és a szobrász szakmai-baráti kapcsolatrendszere is kirajzolódik. A különleges válogatást első alkalommal a Szépművészeti Múzeum mutatja be.

A logika rendszerei / A rendszerek logikája. Agnes Denes művészete
2024. december 12. – 2025. június 1.

Agnes Denes (1931) magyar származású amerikai képzőművész az 1960-as években lett nemzetközileg ismert. Sokoldalú művészi gyakorlata a tudomány és a képzőművészet kölcsönös összefüggésére épül. Vizuális kutatásaiban az emberi tudás a matematika, a filozófia, az ökológia, a szociológia és a pszichológia egyetemes ismeretanyagát használta fel és értelmezte újra. Különféle médiumokat és tendenciát ötvöző alkotásaiban az elsők közt vonta be az ökológiai szemléletet a képzőművészetbe.

A kiállítás kronologikus keretbe foglalva mutatja be Agnes Denes rendkívüli életművének legjelentősebb témáit és projektjeit. Az 1970-es évektől a mai napig bővülő Piramis-rajzsorozata, vagy az olyan analitikus alkotások, mint a Filozófiai rajzok, vagy az Izometrikus rendszerek – térképvetületek a nyugati típusú tudás paradoxonára hívják fel a figyelmet. Az Anima / Persona című fotósorozat darabjai a természet mikro- és mikrostruktúráinak működésére világítanak rá. Reprezentatív grafikai és fotósorozatai mellett a kiállítás rajzok, fotódokumentációk és videók segítségével járja körül Agnes Denes legjelentősebb köztéri és környezetvédelmi projektjeit.

Kiállításaink közül ajánljuk