En
Vissza a találatokhoz

Majom alakú szemfestékes edény

Készítés helye Egyiptom
Készítés ideje Kr. e. 6-5. század
Tárgytípus edény
Anyag, technika Egyiptomi fajansz
Méret

4,5 x 3 x 7 cm

Leltári szám 51.2338
Gyűjtemény Egyiptomi Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Ókori Egyiptom, Mindennapi élet

Kis méretű aryballos, azaz ókori görög eredetű parfümös, olajos vagy kenőcsös váza, amelynek szűk karimája töredékes, miközben hátulján a fogantyú teljesen ép. Az edény öblös teste guggoló majmot formáz, amely előtt egy kis, kuporgó alak domborműve figyelhető meg. Az alak fejét frontálisan a néző felé fordítja. Az anyafiguraként megjelenő majom bal kezét a kölykeként tartott, ámde szfinxszerű alak fején, jobbját a hátán tartja. Habár ismerünk hasonló szemfestékes edényt, ez esetben egyértelműek az aryballos formai jegyei.
A majom a Chlorocebus aethiops, azaz szavannacerkóf, amelyet Szudán és Etiópia területéről, vagy még egzotikusabb helyről, a Vörös-tenger partján fekvő mai Eritreából, az ókori Puntból importáltak az egyiptomiak. A szavannacerkóf gyakran a női elit házikedvenceként ábrázolva fordul elő, ebből eredeztethetően pedig személyes tárgyak, illetve vázánk dekorációjaként szolgált. A valóságban azonban az állat póráz nélküli tartása veszélyes. A faj nőstényei hosszú idő után engedik csak szabadjára utódjukat, így az állatot a termékenység mellett az anyai gondoskodás, védelem szimbólumának tartották. Emellett utalt az egzotikus területekre is, ahonnan a vázában tartott regeneráló, fiatalító hatással bíró olajok és kenőcsök összetevői származtak.
A cerkóf már az Óbirodalomtól figurális kozmetikai edények motívuma volt. A 6. dinasztiából olyan utódát tartó majmos, travertínóból, azaz egyiptomi alabástromból készült vázák származnak, amelyeken a gyermek és az anya egymás felé fordulva ölelik egymást. Ezeket a király ajándékozta nőnemű udvarnokainak jubileumi ünnepsége alkalmából. Ennek felelevenítése a későkori mázas egyiptomi fajanszváza. A Kr. e. 6. századi Mediterráneumban nagy népszerűségnek örvendő fajanszedények egyiptomi ikonográfiai hatást mutatnak: gyakran majom, tilápia hal vagy sün formájúak. Számos ilyen edény származik a görög hatás alatt álló Naukrátiszból, valamint Rodoszról.
A majmos aryballos emellett egy olyan tárgycsoport része is, amelyek esetében az egyiptomi fajanszalakok hátán leopárdbőrt imitáló fekete foltok fedezhetők fel. A leopárdbőr megjelent Amon bárkáján, áldozati listákon, öltözetként pedig a termékenységhez kapcsolódott. Ez, valamint a váza párhuzamai elsősorban a Kr. e. 6–5. századra keltezik a tárgyat.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk