En
Vissza a találatokhoz

Udzsat-szemet tartó Thot pávián amulettje

Készítés helye Egyiptom
Készítés ideje Kr. e. 13-11. század (1292-1077)
Tárgytípus amulett
Anyag, technika Egyiptomi fajansz
Méret

4,5 x 2,1 x 1,7 cm

Leltári szám 84.89-E
Gyűjtemény Egyiptomi Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Ókori Egyiptom, Mindennapi élet

A pávián Thot isten szent állata, megjelenési formája volt. Az istent reprezentáló állat-amulettek az Újbirodalom előtt ritkán fordultak elő, azonban a Ramesszida kor végétől széles körben használt típussá váltak. Az udzsat-szemet tartó amulett jól illeszkedik egy, a ramesszida kori sírokban már kimutatható fajansz amulettcsoportba, amelyek esetében a guggoló galléros pávián (Papio hamadryas), mancsa térdén pihen, hímtagja jól kivehető a lábai között, rovátkolással díszesre formált sörénye pedig hangsúlyozza az elit számára készített tárgy kvalitását.
A szentállat-amulettek az isten védelmét biztosították. Viselőjük azt remélte, az istennel azonosulva részesülhet mágikus erejéből, ugyanakkor az isten felé megnyilvánuló tisztelet jeleként is felfoghatók. Thot az írás istene, az írnokok védelmezője volt, így az amulettet elsősorban írnok birtokolhatta. A tulajdonos sírjába kerülve a túlvilági élet eléréséhez, az újjászületéshez nyújtott támogatást. Thot szerepe a túlvilágra bocsátásban kritikus jelentőséggel bírt. A legismertebb túlvilági útmutatást nyújtó forrásban, a Halottak könyvében is szereplő, ún. szív mérlegelése-ceremónián Thot, az istenek írnoka jegyezte fel az eredményeket, így meg is hiúsíthatta a túlvilági élet elérését. A túlvilági megújhodás kapcsán a pávián Naphoz kötődő viszonya is fontos. Az állat reggelente különös szertartással üdvözli a napkeltét, így valamifajta különleges tudás birtokosaként is tekintettek a páviánra, amely így támogathatta a halottat Oziriszból Révé történő átalakulása, azaz újjászületése során. Ezt a szimbolikát az egyiptomi fajansz tovább erősíti, mivel fényvisszaverő képessége, ragyogása szintén a napistenre asszociál, zöld színe pedig a fiatalság, megújhodás szimbóluma volt.
Az állat nyakában viselt udzsat-szem-medál Hórusz Thoth által éppé tett szemére utal, amely Hórusz és Széth Ozirisz trónjának örökléséért, azaz az e világi királyi uralomért vívott harcában sérült meg, majd Ozirisz az éppé vált szem által születhetett újjá, ezzel a legfontosabb halotti áldozati ajándékká téve a szimbólumot. Így az amulett Thot-kápolnák áldozati ajándéka is lehetett, amire talapzata is utal.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk