En
Vissza a találatokhoz

Itáliai táj Oswald Achenbach

Alkotó

Oswald Achenbach Düsseldorf, 1827 – Düsseldorf, 1905

Kultúra német
Készítés ideje 1852 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

56 x 81,7 cm

Szignó

lent, balra: Osw. Achenbach

Leltári szám 108.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Magyar Nemzeti Galéria D épület, Első emelet, Delacroix-tól Vasarely-ig – Válogatás a Szépművészeti Múzeum 1800 utáni Nemzetközi Gyűjteményéből, Barokk kiállítóterem

Oswald Achenbach és fivére, Andreas Achenbach a 19. század közepére művészeti központtá váló Düsseldorf legkiemelkedőbb és legnépszerűbb tájképfestői közé tartoztak. Oswald korai műveire nem csupán tizenkét évvel idősebb bátyja gyakorolt döntő hatást, hanem akadémiai mestere, Johann Wilhelm Schirmer idealizáló tájképei is. Itália az 1850-es, Róma környéki utazása után vált a festő legkedveltebb témájává. Útjai során készített vázlatai alapján düsseldorfi műtermében dolgozta ki kompozícióit. E korai tájképén a római Campagnán magasodó antik síremlék romjait és egy növényekkel benőtt, nosztalgikus hangulatú hidat ábrázolt. A kép nagy felületét kitöltő, drámai égbolt és a lágyan megcsillanó vízfelület Achenbach kedvelt motívumai voltak az ötvenes években. A kép letisztult szerkezete, a részletekre fordított figyelem és a barnás tónusok még a düsseldorfi tradíció és Schirmer hatását mutatják, ugyanakkor látható, hogy Achenbach már ekkor a kép összhatására, az atmoszféra érzékeltetésére, a látványt egységesítő ezüstös fény megjelenítésére törekedett. Az ideál és a reál, a tradíció és az újítás egyre kifinomultabb keveréke egész életművét meghatározta.

Sodics Dominika

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 2.rész. A Nemzeti Múzeum sorozatai 1.füzet: a, A Pyrker-képtár; b, A József Magyar-képtár; c, A Széchenyi Általános-képtár, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1909.

Tóth, Ferenc, Donátorok és képtárépítők. A Szépművészeti Múzeum Modern Külföldi Gyűjteményének kialakulása, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2012, 152. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk