En
Vissza a találatokhoz

Életkép Johann Nepomuk Ender

Alkotó

Johann Nepomuk Ender Bécs, 1793 – Bécs, 1854

Kultúra osztrák
Készítés ideje 1841
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

73 x 57,5 cm

Szignó

lent, balra: Joh. Ender 1841

Leltári szám 153.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

Johann Nepomuk Ender tizenhárom évesen nyert felvételt a bécsi Képzőművészeti Akadémiára a később tájképfestőként híressé vált ikertestvérével, Thomasszal együtt. A siker hamar utolérte, hiszen az akadémiai évek végére már sem megrendelésben, sem elismerésben nem szűkölködött. Határozott vonalvezetése és reliefszerű figurái bizonyítják a klasszicizmus formajegyeinek alapos elsajátítását. Keresett portréművészként számos arisztokratát örökített meg, köztük Széchenyi Istvánt is, akinek kedvelt festője lett. A grófot keleti utazásaira is elkísérte, amelyek során szép tájakat, jellegzetes viseleteket és arctípusokat örökített meg.
Az 1840-es évektől, az erős konkurencia miatt, a portréfestészet mellett egyházi témákkal és életképekkel is kísérletezni kezdett. Ez utóbbi művein gyakran ábrázolt kútnál megpihenő itáliai zarándokokat és koldusokat. Ezen a korai zsánerjelenetén is egy asszony éppen egy koldusnak ad korsóból inni. A nő és a gyermek ruhája, a háttérben látható hegyek, valamint a kútból csordogáló víz Ender itáliai tematikájú zsánerképein gyakran visszatérő, jellegzetes elemek.

Izsák-Boda Bianka

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 2.rész. A Nemzeti Múzeum sorozatai 1.füzet: a, A Pyrker-képtár; b, A József Magyar-képtár; c, A Széchenyi Általános-képtár, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1909.

Tóth, Ferenc, Donátorok és képtárépítők. A Szépművészeti Múzeum Modern Külföldi Gyűjteményének kialakulása, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2012, 146. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk