
Papirusztöredék görög felirattal Egyiptomból
Antik Gyűjtemény
Készítés ideje | Kr. e. 370 körül |
---|---|
Tárgytípus | szobor |
Anyag, technika | faragott, márvány (pentélikoni) |
Méret | magasság: 51 cm, szélesség: 29,8 cm, mélység: 31,5 cm |
Leltári szám | 4745 |
Gyűjtemény | Antik Gyűjtemény |
Kiállítva | Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Klasszikus ókor, Erósz – Dionüszosz – Tanathosz |
A márvány lékythos hasán kifaragott, rendkívül lapos domborművön egy ülő férfi és az előtte álló nő egymás kezét fogja (dexiósis), ez jelzi a halálon túli összetartozásukat. A széken ülő férfi hosszú chitónt visel, amely csak bal vállát és lábait takarja, felsőtestét szabadon hagyja és láttatni engedi, hogy a férfi idős. Lábai lábtartón, bal keze az ölében. Jobbját a vele szembenálló nő felé nyújtja, aki hosszú chitónt és köpenyt visel, utóbbit mellkasa előtt bal kezével összefogja. Frizurájának hátsó részét kendő takarja.
Az alakok kifaragásának részletei – a férfi túl hosszú chitónja, a szék, a mellkas formája és a szakáll, valamint a nőalak ruhájának ráncai – arról tanúskodnak, hogy a domborművet még az ókorban átfaragták és eredetileg egy ülő nőalakot és egy előtte álló szolgálólányt ábrázolt. A szolgálólány egy ékszeres dobozkát nyújtott át az ülő nőalaknak, ennek nyomai még megfigyelhetők.
Az álló alak feje fölött a halott nevének néhány betűje olvasható, azonban nem tudjuk, eredetileg melyik alakhoz tartozhatott a név.
A sírvázán végzett anyagvizsgálat eredménye alapján pentélikoni márványból készült.
A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.