
Enyedi Ildikó I.
1800 utáni Gyűjtemény
Alkotó | |
---|---|
Kultúra | francia |
Készítés ideje | 1865 körül |
Tárgytípus | festmény |
Anyag, technika | olaj, vászon |
Méret | 60 x 74,5 cm (23 5/8 x 29 5/16 in.) |
Szignó | lent, balra: Ribot |
Leltári szám | 457.B |
Gyűjtemény | 1800 utáni Gyűjtemény |
Kiállítva | Ez a műtárgy nincs kiállítva |
Théodule Ribot autodidakta festőként a múlt művészetére támaszkodva alakította ki egyéni, realista stílusát. A 17. századi spanyol és holland mesterek – elsősorban Frans Hals és Rembrandt – erős fény-árnyék hatásait drámai, mélyen emberi és bibliai jeleneteken, valósághű kortárs zsánerképeken alkalmazta. Jusepe de Ribera, Francisco de Zurbarán, illetve a 18. századi francia festő, Jean-Baptiste Siméon Chardin nyomán letisztult, hétköznapi tárgyakat ábrázoló csendéleteket készített.
A budapesti kép Ribot festői kvalitásainak legjavát mutatja. A mélyfekete háttér előtt kiviláglanak a konyhaasztalra helyezett ételek: a művész erőteljes ecsetvonásokkal festette meg a retkeket, az articsókát, a megkopasztott szárnyas sárgás bőrét, szürkés tollát. A szinte a háttérbe olvadó pezsgősüveg mellé helyezett, hófehér karfiolból és tűzpiros paradicsomból álló kompozíciót néhány csokorba szedett spárgával és gombával egészítette ki. A csendélet elemeit Ribot elsősorban nem szimbolikus jelentésük okán válogatta össze, sokkal inkább dekoratív, festői hatásuk miatt: képe a többé-kevésbé élénk színfoltok és a különféle textúrák közötti kontrasztokat, a kompozíció dinamikus egyensúlyát vizsgálja.
Kovács Anna Zsófia
Genthon, István, Modern francia festmények: Szépművészeti Múzeum Budapest, Remekművek magyarországi gyűjteményekből/Meisterwerke aus ungarischen Sammlungen/Art treasures in Hungarian collections/Chefs d’oeuvre dans les collections hongroises, Corvina, Budapest, 1972, 20. o.
Illyés, Mária, Verő, Mária (ed.), XIX. századi francia művek, A Szépművészeti Múzeum gyűjteményei/The Collections of the Museum of Fine Arts, Budapest 4, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2001, 40-41. o.
A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.