En
Vissza a találatokhoz

A Tavasz Franz von Stuck

Alkotó

Franz von Stuck Tettenweis, 1863 – München, 1928

Kultúra német
Készítés ideje 1902
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, fa
Méret

70,4 x 68,5 cm

Szignó

lent, jobbra: Franz Stuck 1902

Leltári szám 224.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Magyar Nemzeti Galéria C épület, Második emelet, Modern idők – Magyar művészet a Millennium és a II. világháború között, U-alak

A szimbolizmus korszakának egyik legkedveltebb témája a nő megközelíthetetlensége, a nemek harca volt. A femme fatale, az érzékien csábos nő halálos vágyainak kifejeződése Stuck műveinek is visszatérő motívuma. A Tavasz című allegorikus ábrázolást több változatban is elkészítette, elsőként a budapesti képet. A nő igéző, sötét tekintete a nézőre szegeződik. Minden stilisztikai eszköz – a világoskék és rózsaszín színek, valamint a sejtelmesen lágy körvonalak – a festmény hangulatának erotikus töltését fokozza. A tavasz ugyanakkor a múlttal való szakítást, egy új korszak eljövetelét jelentette a szimbolista képi világban.
A század utolsó éveinek fejleményeként a különböző képzőművészeti és alkalmazott művészeti ágak a korábbinál sokkal szorosabban összekapcsolódtak, a műalkotások műfaji határvonalai kezdtek elmosódni. A szimbolista festői tartalom a szecessziós ornamentikával párosult. A Tavasz allegóriájának szembetűnő vonása Stuck közel négyzet formájú kompozícióján – a talányos hangulat és a festésmódból fakadó emocionális hatás mellett – a dekorativitás, elsősorban a háttér felhőinek szőnyegszerű mintázata és a fák ágainak hullámvonala.

Tóth Ferenc

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 3. rész, Új szerzemények. 1.füzet: a, Festmények; b, Festmények módjára kezelt műtárgyak, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1914.

Mácsay, Kriszta, 20. század, Korszakok a múzeumban, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2021, 140-143. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk