En
Vissza a találatokhoz

A pásztorok imádása Ridolfo Ghirlandaio

Alkotó

Ridolfo Ghirlandaio Firenze, 1483 – Firenze, 1561

Kultúra itáliai
Készítés ideje 1510
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, fa
Méret

148 × 132 cm

Szignó

Lent középen, festett táblácskán felirat: RIDOLFVS GRILLANDAIVS FLORENTINVS FACIEBAT | INSTANTE IOHANNE ITALIANO PETRI […] M.D.X.

Leltári szám 68
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

Míg az apa, Domenico Ghirlandaio a firenzei kora-reneszánsz egyik vezető mestere volt ( lásd a Szent Istvánt ábrázoló oltártáblát, ltsz. 4914), ugyanez az érett reneszánsz korában a fiúról, Ridolfóról nem mondható el. Firenzében az élvonalat ekkor Fra Bartolomeo és még inkább Andrea del Sarto képviselte, akik a leonardói és raffaellói újdonságokat igen eredeti módon olvasztották saját stílusukba. Ghirlandaio csak addig ment el a megújulásban, hogy a quattrocentóhoz képest lágyan, sommázóan mintázta alakjait, de nem érzett késztetést arra, hogy a mellérendelő komponálást a képelemek organikus egységbe szervezésével váltsa fel. A konzervatív ízlés határai között azonban többnyire, így jelen festmény esetében is, rendkívül megnyerő összhatást ért el. A kép egyik legszebb részlete a nyakában bárányt tartó pásztor alakja. A nyájáról gondoskodó „Jó pásztor” azonosítása Jézussal, a bárány, mint Krisztus megváltó művének, áldozatának jelképe az ókeresztény szimbolika évszázadokon át továbbélő öröksége. Antik reminiszcenciákat ébreszt, és példa nélküli a Pásztorok imádása ikonográfiájában a Jézusra mutató ifjú figurája. Jelenléte valószínűleg azzal függ össze, hogy Vergilius IV. eklogáját, a bukolikus, vagyis pásztori költészetnek ezt a remekét, amely az aranykor közeli eljövetelét hirdeti, a középkorban Krisztusra vonatkozó próféciaként értelmezték. A napsütötte táj háttere előtt félkörben elhelyezkedő csoport két oldalán egy-egy pestis ellen védő szent, Rókus és Sebestyén tűnik fel.

Tátrai Vilmos©

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 258-259. o., 33.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk